Kongre'ye -78 Gün Kaldı

Bilimsel Program


Bilimsel Program Türkçe (PDF)

Bilimsel Program Türkçe

Bilimsel Programımızda Sadece 17 Eylül günü Simultene Çeviri Olacaktır
SAAT SALON A SAAT SALON C
09:00 - 10:20  LENFÖDEMDE ÖZBAKIM YÖNTEMLERİ (HASTA TOPLANTISI)
Oturum Başkanları:
Füsun Uysal, Sibel Ünsal Delialioğlu, Evrim Coşkun
08:55-10:20

SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU 1
Oturum Başkanları:
Hülya Uzkeser, Ayla Çağlayan

Detay için yukarıda bulunan Sözlü Sunum Oturumları'nı tıklayınız

09:00 - 09:20 Lenfödemde Cilt Bakımı
Sevil Ceyhan Doğan
   
09:20 - 09:40 Lenfödemde Self-Drenaj Yöntemleri
Ayşe Arıkan Dönmez
   
09:40 - 10:00 Lenfödemde Self Bandajlama
Gülşah Kürne
   
10:00 - 10:20 Lenfödemde Egzersizler
Cemile Uydur
   

Bilimsel Programımızda Sadece 17 Eylül günü Simultene Çeviri Olacaktır
SAAT SALON B SALON C
10:40 - 11:30 ÜST EKSTREMİTE LENFÖDEMİNDE KİNEZYOBANTLAMA KURSU
Oturum Başkanları:
Duygu Geler Külcü
Eğitmenler:
Pınar Borman, F. Figen Ayhan, Meltem Vural
SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU 2
Oturum Başkanları:
Işıl Karataş Berkit, Feray Soyupek, Zeliha Ünlü

Detay için yukarıda bulunan Sözlü Sunum Oturumları'nı tıklayınız
11:30 - 12:30 LENFÖDEMDE YARA BAKIMI KURSU
Oturum Başkanları:
Mustafa Şırlak, Kerem Alptekin
Eğitmenler: Hakan Uncu
SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU 3
Otum Başkanları:
Tuba Tülay Koca, Zeliha Ünlü

Detay için yukarıda bulunan Sözlü Sunum Oturumları'nı tıklayınız
SAAT SALON A  
12:30 - 13:00  AÇILIŞ KONUŞMALARI
Pınar Borman, F. Figen Ayhan, Hatice Camgöz Akdağ

 

  Kanserli Hastaya Yaklaşımda Sağlık Sistemleri Yönetimi
Hatice Camgöz Akdağ
 
13:00 - 14:00 LENFÖDEMDE TANI ve GÖRÜNTÜLEME
Oturum Başkanları:
Lale Cerrahoğlu, Pınar Borman, Kadriye Öneş
 
13:00 - 13:20 Her Ödem Lenfödem mi?
Pınar Borman
 
13:20 - 13:40 Kanserle İlişkili Lenfödem: Kaçınılmaz Son mu?
Evrim Coşkun
 
13:40 - 14:00 Lenfödem Görüntülemesinde Neredeyiz?
Berna Okudan Tekin
 
14:00 - 15:00 LENFÖDEMDE KONSERVATİF TEDAVİLER
Oturum Başkanları:
Jale İrdesel, F. Figen Ayhan, Hülya Şişli
 
14:00 - 14:20 Komplet Dekonjestif Terapide Güncelleme ve Yenilikler
Elif Akalın
 
14:20 - 14:40 Lenfödemde Medikal Tedavide Neredeyiz?
Sibel Ünsal Delialioğlu
 
14:40 - 15:00 Malign Lenfödemde Palyatif Amaçlı KDT
Nilüfer Kablan
 
15:00 - 15:20 Kahve Arası  
15:20 - 15:45

UYDU SEMPOZYUMU - ELSA
A Challenge - Treatment in Difficult Cases

Franz- Josef Schingale

 
15:45 - 16:45 KANSER HASTALARINDA SORUNLAR ve REHABİLİTASYONU
Oturum Başkanları:
Kenan Akgün, Enis Özyar, M. Güneş Yavuzer
 
15:45 - 16:05 Kanser Rehabilitasyonu
F. Figen Ayhan
 
16:05 - 16:25 Kanser ve Ağrı: Tedavide Güncel Yaklaşımlar
Gülseren Akyüz
 
16:25 - 16:45 Kanser ve Osteoporoz
Dilşad Sindel
 
16:45 - 17:00 Kahve Arası  
17:00 - 17:20

WORKSHOP – FAST’N GO
Fast’n Go Hybrid Bandages for Efficient, Safe, Simple and Fast Self-Bandaging
Pierre Gonon

 
SAAT SALON B  
17:20 - 19:30 GENİTAL LENFÖDEM KURSU (Kurs kontenjanla sınırlı olup, ücret bilgisine Kurslar sayfasından bakabilirsiniz)
Oturum Başkanları:
Sibel Eyigör, Burcu Duyur Çakıt, Meltem Vural
 
17:30 - 17:45 Eğitim ve Cilt Bakımı
Seçil Vural
 
17:45 - 18:15 Manual Lenfatik Drenaj
Giovanni Moneta
 
18:15 - 19:00 Aktif Fazda Genital Lenfödemde Kompresyon
Evripidis Triantafyllou
 
19:00 - 19:30 İdame Fazında Genital Lenfödemde Kompresyon
Giovanni Moneta
 

Bilimsel Programımızda Sadece 17 Eylül günü Simultene Çeviri Olacaktır
SAAT SALON A
09:00 - 10:20 LENFÖDEMDE GENETİK ve TEDAVİ YÖNTEMLERİ -
Oturum Başkanı:
Aydan Oral, Sandro Michelini, Pınar Borman
09:00 - 09:20 Genetik ve Lenfödem -
Sandro Michelini
09:20 - 09:40 Konservatif Lenfödem Tedavisi (KDT / MLD) -
Evangelos Dimakakos - Online Bağlantı
09:40 -10:00 Lenfödemde Öz-yönetim ve Öz-yeterlilik Araçları -
Marina Cestari 
10:00 - 10:20 Mücadele Alanı - Zor Olguların Tedavisi -
Franz - Josef Schingale
10.20 - 10:40 Kahve Arası
10:40 - 12:00  FLEBOLENFÖDEM, LİPÖDEM ve CERRAHİ YAKLAŞIMLAR -
Oturum Başkanı:
Francesco Boccardo, F. Figen Ayhan, Yener Demirtaş
10:40 - 11:00 Flebolenfödem - Patofizyoloji ve Tedavi -
Andrzej Szuba
11:00 - 11:20 Lipödem-Yeni Paradigma Kayması -
Tobias Bertsch
11:20 - 11:40 Lenfödemde Cerrahi Tedavi: Hangi Hastada Hangi Operasyon -
Francesco Boccardo
11:40 - 12:00 Lenfödemde Liposuction: Güncel Durum ve Reküranssız 25 Yıllık Takip -
Hakan Brorson
12:00 - 13:00 Öğle Yemeği
13:00 - 13:30

UYDU SEMPOZYUMU - PERIKIT -
PERIKIT - A New Methodology For The Accurate Measurement Of The Human Body

Joseph Harfouche

13:30 - 14:30 ILF SEMPOZYUMU "PEDİATRİK LENFÖDEM ve YARA BAKIMI" -
Oturum Başkanları:
Christine Moffatt, Sibel Eyigör, Füsun Terzioğlu
13:30 - 13:50 Lenfödemli Çocuların Yönetiminde Tedavi Yaklaşımı -
Isabelle Quere
13:50 - 14:10 Lenfödemde Yara Bakımı -
Christine Moffatt
14:10 - 14:30 Kronik Ödem Sonuç Ölçekleri -
Susan Norregaard
14:30 - 15:10

UYDU SEMPOZYUMU - SIGVARIS -
Novel Compression Device For Lower Extremity Edema. Results From AKROE Study
Oturum Başkanı:
Pınar Borman
Andrzej Szuba

15:10 - 15:40 Kahve Arası
15:40 - 16:00 LENFÖDEM FARKINDALIĞI VE DANIŞMANLIĞINDA AÇIĞIĞIN KAPATILMASI -
Oturum Başkanları:
Pınar Borman, Meltam Dalyan
15:40 - 15:50 Lenfödem Modern Çağına Giden Yol -
William Repicci
15:50 - 16:00 LE&RN ile Yolculuğum -
Arun Rekha
16:00 - 17:30 OBEZİTE ile GİDEN LENFÖDEME YAKLAŞIM - MULTİDİSPLİNER YUVARLAK MASA
Moderatörler:
Gülseren Akyüz, Tankut Akay, Ali Rıza Erçöçen
Tartışmacılar:Oya Özdemir (Obezite-Lipödem),
Burcu Duyur Çakıt (Obezite ve Lenfödem),
Gülsen Meral (Epigenetik),
Meltem Yalınay (Mikrobiata-Diyet), -Online Bağlantı
Nilüfer Kablan (Obez Lenfödemli Hastada Fizyoterapi)
Cihan Uras (Morbid Obes Lenfödem / Lipödem Hastalarında Bariatrik Cerrahi)
17:30 - 18:00 ZOR OLGULAR: TANIDAN TEDAVİYE
Oturum Başkanları:
Şansın Tüzün, Derya Demirbağ Kabayel, Mustafa Cerrahoğlu
17:30 - 17:45 Üst Ekstremite Lenfödemde Zor Vakalar
Gül Mete Civelek
17:45 - 18:00 Alt Ekstremite Lenfödemde Zor Vakalar
Şehim Kutlay

Bilimsel Programımızda Sadece 17 Eylül günü Simultene Çeviri Olacaktır
SAAT SALON B
09:00 - 12:00 ÜST EKSTREMİTE LENFÖDEM REHABİLİTASYON KURSU (Kurs kontenjanla sınırlı olup, ücret bilgisine Kurslar sayfasından bakabilirsiniz)
Oturum Başkanları:
Oya Özdemir, F.Figen Ayhan, Lale Aktekin, Başak Mansız Kaplan
09:00 - 09:15

Üst Ekstremite Lenfödemin Cilt Bakımı
Didem Sezgin Özcan

09:15 - 10:00

Üst Ekstremite Lenfödemin Manuel Lenfatik Drenaj
Aleksandra Rovnaya

10:00 - 11:00

Üst Ekstremite Lenfödemin Çok Tabakalı Bandajlama
Aleksandra Rovnaya

11:00 - 11:20

Üst Ekstremite Lenfödemin Egzersizler
Cansu Şahbaz Pirinççi

11:20 - 11:40

Üst Ekstremite Lenfödemin Self Drenaj
Ayşegül Yaman

11:40 - 12:00

Üst Ekstremite Lenfödemin Bası Giysileri Reçeteleme
Zeynep İyigün

12:00 - 13:30 Öğle Yemeği
13:30 - 17:00 ALT EKSTREMİTE LENFÖDEM REHABİLİTASYON KURSU (Kurs kontenjanla sınırlı olup, ücret bilgisine Kurslar sayfasından bakabilirsiniz)
Oturum Başkanları:
Meltem Dalyan, Pınar Borman
13:30 - 13:45

Alt Ekstremite Lenfödemin Cilt Bakımı
Ebru Şahin

13:45 - 14:45

Alt Ekstremite Lenfödemin Manuel Lenfatik Drenaj  
Evripidis Triantafyllou

14:45 - 15:00

Alt Ekstremite Lenfödemin Self Drenaj
Selin Altun

15:00 - 16:00

Alt Ekstremite Lenfödemin Çok Tabakalı Bandajlama
Evripidis Triantafyllou

16:00 - 16:20

Alt Ekstremite Lenfödemin Egzersizler
Emel Calp

16:20 - 16:40

Alt Ekstremite Lenfödemin Bası Giysileri Reçeteleme 
Yasemin Turan

16:40 - 17:00

Lenfödemde Fiziksel Etkileşim Olmadan CDT'yi Başlatma
Arun Rekha